روغن موتور معمولی در برابر روغن موتور سنتتیک

روغن موتور معمولی یا روغن موتور سنتتیک، کدام یک بهتر است؟

بدون اینکه پیش فرضی داشته باشیم و بخواهیم با عجله به این سئوال پاسخ دهیم اجازه بدهید نگاهی به چند واقعیت بیاندازیم. روغن موتوری که در خودرو استفاده می کنیم چند وظیفه مختلف را انجام می دهد. روغن موتور سطح داخلی قطعات فلزی را می پوشاند و با ایجاد یک لایه نازک روغن موتور اجازه حرکت روان آنها را داده و سایش و اصطکاک را کاهش می دهد، همچنین به عنوان خنک کننده کمکی موتور، عمل کرده و نیز ذرات جانبی حاصل از احتراق را به تله اندا خته و به فیلتر روغن موتور انتقال میدهد، ضمن اینکه با استفاده از حلالها موتور را نیز تمیز می کند.
علاقه مندان به موتور همواره دوست دارند که یک نوع روغن موتور را نسبت به نوع دیگر برتر بدانند و هنگامی که مسئله روغن موتور معمولی در برابر روغن موتور سنتتیک مطرح می شود، گفتگو حالت رقابت به خود گرفته و متخصصان با شور و حرارت شروع به شمردن مزایا و معایب آنها می کنند، اما حقیقت این است که درجه ای از درستی و نادرستی در این اظهار نظرها وجود دارد که بستگی کامل به این مطلب دارد که شما چه نوع خودرویی دارید و چگونه از آن استفاده می کنید.
روغن موتوری که شما در خودروی خانوادگی خود استفاده می کنید با روغن موتوری که در موتور خودرویی که برای مسابقه استفاده می شود نمی تواند یکسان باشد. اینکه چگونه روغن موتور مناسب را انتخاب کنیم به ما کمک می کند تا برخی از تفاوت های مهم روغن موتور معمولی و روغن موتور سنتتیک را متوجه شویم.


روغن موتورهای معمولی روغن موتورهایی با پایه معدنی هستند بدین معنی که ازتصفیه نفت خام استخراج شده از زمین به دست می آیند، در طول ۲۰ سال گذشته تصفیه این روغن موتورها پیشرفت زیادی کرده بخصوص در جهت بهبود ویسکوزیته آنها و این بدان معناست که روغن موتورها در رنج دمایی گسترده تری عملکرد و خاصیت روانکاری خود را حفظ می کنند و در موتورهایی که تمیزکاری و ماشینکاری بهتر و بیشتری نیاز است با ایجاد لایه نازکی از روغن موتور اجازه کاهش اصطکاک و افزایش بازده مصرف سوخت را می دهند. به عنوان مثال در دنیای مسابقات، کمتر تیمی از روغن موتور با ویسکوزیته تک درجه استفاده می کند. مسابقه دهنده ها نه تنها عملکرد مناسب و قدرت بیشتر بلکه بیشترین روانکاری اجزای موتور را در کمترین زمان نیاز دارند ( استارت زدن سایش زیادی را در موتور ایجاد میکند بنابراین روغن موتوری نیاز است که سریع کارکند).
روغن موتورهای سنتتیک یا مصنوعی که از اوائل دهه ۱۹۷۰ میلادی پدیدار شدند، از همان مواد روغن موتورهای معمولی تشکیل شده اند اما آنها در کارخانجات موادشیمیایی با روش پالایش تکنو گیک تولید می شوند. اگر به بسته بندی این روغن موتورها نگاهی بیندازید اصطلاحاتی مانند زنجیره های سنتزی ملکول های هیدروکربن و روغن پایه شامل پلی آلفا اولفین ها، استرهای سنتزی و آروماتیک های آلکیله را مشاهده می کنید، اما همه این اصطلاحات چه چیزی را نشان می دهند؟ به زبان ساده آنها مواد پایه مهندسی شده ایهستند که خواص روغن موتورهای سنتتیک را تشکیل می دهند.

امتیاز اصلی روغن موتورهای سنتتیک روانکاری خوب آنها می باشد که سایش موتور را در زمان های طولانی کاهش می دهند، البته روغن موتورهای سنتتیک از روغن موتورهای معمولی بسیار گرانتر بوده و نیاز به تعویض روغن موتور و نیز سایش موتور را از بین نمی برند.
برای رانندگان حرفه ای و علاقه مندان به عملکرد خودرو، هر دو نوع روغن موتور جای خاص خود را دارند، منطق می گوید برای آب بندی یک موتور از روغن موتور معمولی استفاده کنیم، زیرا وقتی پای عمر موتور در میان است، شما نیاز به مقداری سایش دارید تا تمام قطعات موتور کاملا هموار گردد. ( از طرف دیگر بسیاری از ماشین هایی که برای سرعت ساخته شده اند از همان ابتدا در کارخانه روغن موتور سنتتیک در موتور آنها ریخته می شود.) بسته به اینکه از چه کسی پرسیده شود دوره آب بندی موتور می تواند کوتاه تا ۸۰۰ کیلومتر یا طولانی تا ۸۰۰۰ کیلومتر باشد. حال هر زمانی که شما تصمیم بگیرید می توانید از روغن موتور معمولی به روغن موتور سنتتیک سوئیچ کنید. (البته هیچگاه روغن موتور معمولی را با روغن موتور سنتتیک مخلوط نکنید زیرا ممکن است موجب تشکیل لجن در موتور گردد.)

البته درسطح مسابقه، یک تیم، روغن های مختلف را تست می کند تا قدرت اسب بخار به دست آمده، ویسکوزیته و تغییرات دمایی را اندازه گیری کرده و در یک مدت کوتاه به دانشی از روغن موتورهای مصرفی و فواید آنها برای موتور خودروی خود دست یابد.

نتیجه گیری
بنابراین همانطور که می بینید هردو نوع روغن موتور مزیت های خاص خود را دارد، هر نوع روغن موتوری که در خودروی خود می ریزید و یا هر نوع اصلاحی که در خودروی خود ایجاد میکنید فارغ از اینکه خودروی شما خودروی خانواده یا مسابقه باشد، باید ببینید  که هدف شما چیست و به چه چیزی می خواهید برسید. جای شکی نیست که ترکیبات روغن موتور سنتتیک دارای کیفیت و یکنواختی بیشتری در سطح ملکولی نسبت به روغن موتور معمولی هستند اما به مراتب دارای قیمت بالاتری نیز می باشند در حالیکه ممکن است نیاز خودروی شما با همان روغن موتور معمولی نیز مرتفع گردد.