زمان مناسب تعویض روغن موتور

 

 
 

آیا شما هر ۵۰۰۰ کیلومتر روغن موتور ماشین خود را تعویض می کنید؟ اکثر رانندگان با تبلیغاتی مواجه هستند که به آنها پیشنهاد می کند که روغن موتور ماشین خود را هر ۵۰۰۰ کیلومتر تعویض کنند، اما حقیقت این است که این مسافت دیگر تعیین کننده نیست. بله امکان دارد روغن موتور سیاه شود ولی سیاه شدن روغن موتور به تنهایی نشانه زمان تعویض آن نیست، اگر شما ماشینی را می رانید که کمتر از ۵ سال از عمر آن می گذرد، با رعایت کردن فاصله ۵۰۰۰ کیلومتر برای تعویض روغن موتور احتمالا پول خود و همچنین روغن موتور را هدر می دهید.


تعویض روغن موتور در هر ۵۰۰۰ کیلومتر در دهه ۵۰ شمسی ضروری بود، زمانی که ماشین ها از روغن موتور هایی با سطح کیفی پایینی استفاده می کردند که پس از ۵۰۰۰ کیلو متر کارایی خود را از دست می دادند. ولی با کمک روغن موتورهای امروزی که دارای سطح کیفی بالایی می باشند مسافت پایه ای ۵۰۰۰ کیلومتر دیگر برای اکثر ماشین هایی که امروزه در جاده ها تردد می کنند کاربرد ندارد، در حقیقت برخی سازندگان خودرو امروزه پیشنهاد می کنند که شما روغن موتور ماشین تولیدی آنها را تحت شرایط رانندگی ایده آل در هر ۷۰۰۰، ۱۱۰۰۰، ۱۵۰۰۰ و یا حتی ۲۲۰۰۰ کیلومترتعویض کنید.

برای مثال تویوتا پیشنهاد می کند که برای مدل ماشین Tacoma pickup سال ۲۰۰۵ روغن موتور را در هر ۷۰۰۰ کیلومتر تعویض کنید،

شرکت هوندا برای مدل ماشین Odyssey 2002 مسافت ۱۱۰۰۰ کیلومتر را پیشنهاد می کند،

شرکت جنرال موتور برای Chevrolet Malibu 2007 مسافت ۱۱۰۰۰ کیلومتر و فورد برای Fiesta 2011 مسافت ۱۵۰۰۰ کیلومتر را پیشنهاد می کنند.

  شرکت پورشه مدلPorsche Boxste2008می تواند ۱۸۰۰۰ کیلومتر بدون تعویض روغن براند و بی ام و مدل BMW 3 Series 2010 می تواند تا ۲۲۰۰۰ کیلومتر برود.


تقریبا ۱۰ میلیون نفر در کالیفرنیا اغلب هر ۵۰۰۰ کیلومتر روغن موتور ماشین خود را تعویض می کنند، که بیشتر از ۱۱۴ میلیون گالن روغن موتور در هر سال می شود، که برای پر کردن ۱۷۳ استخر شنا در ابعاد المپیک کافی می باشد، و تحقیقات نشان می دهد که که مردم این ایالت اگر براساس راهنمای تولیدکننده، روغن موتور را تعویض کنند سالانه ۱۰ میلیون گالن روغن موتور صرفه جویی می شود. در صورتی که ماشین شما قدیمی تر از ۱۰ سال نباشد شما دلیلی ندارد که روغن موتور ماشین خود را در هر ۵۰۰۰ کیلومتر تعویض کنید. اما اگر شما روغن موتور ماشین خود را به موقع تعویض نکنید روغن موتور روانکاری مناسب را انجام نمی دهد، اصطکاک و فرسایش افزایش یافته و دمای عملیات بالا رفته و موتور سریعتر فرسوده می شود، بنابراین تشخیص زمان تعویض مناسب ضروری می باشد.


دفترچه راهنمای مالک خودرو به شما می گوید که بعد از طی چه مسافتی باید روغن موتور تعویض گردد. اگر شما از ماشین های مدل جدیدتر استفاده می کنید تقریبا نیمی از سازندگان خودرو از سال ۲۰۱۰ ماشین های خود را به سیستم مونیتورینگ عمر روغن (Oil Life Monitoring) مجهز کرده اند که به راننده می گوید که ماشینش چه زمانی نیاز به تعویض روغن موتور دارد. این سیستم به طور اتومات مشخصات موتور و رفتار رانندگی و استارت سرد را رصد کرده و مسافرتهای مسافت کوتاه و آب و هوای محل رانندگی را در نظر می گیرد و زمان تعویض روغن موتور را در صفحه کیلومتر با سیگنال نشان می دهد.
اگر شما راننده ای هستید که مسافت خیلی کمی از ماشین خود استفاده می کنید باید حداقل سالی یکبار روغن موتور ماشین را عوض کنید ولی اگر ماشین شما به مونیتورینگ عمر روغن مجهز می باشد می توانید به این سیستم اطمینان کنید تا زمان مناسب تعویض روغن موتور را به شما اعلام کند. اگر ماشین شما به این سیستم مجهز نمی باشد شما باید به دفترچه راهنمای مالک خودرو مراجعه کنید، و اگر این دفترچه مفقود شده باشد می توانید به سایت رسمی سازنده خودرو مراجعه کنید و یا با فروشنده خودرو مشورت کنید، در غیر اینصورت به این آدرس سایت checkyournumber.org  مراجعه کرده و سال ساخت، نام کارخانه سازنده و مدل خودرو را وارد کرده و مسافت مناسب تعویض روغن موتور را مشاهده نمایید.